opryskiwacz
fot. Fotolia

Polska będzie współpracowała z Białorusią w zakresie rolnictwa.

Podczas wtorkowego spotkania sekretarza stanu, Szymona Giżyński z delegatem Białorusi, Iwanem Smilginiem, doszło do podpisania umowy w zakresie zwalczania wścieklizny na terytorium Republiki Białorusi w 2018 roku.

Zwalczanie wścieklizny jest na Białorusi jedną z priorytetowych kwestii, a strona polska wykazała gotowość do współpracy w zakresie eliminacji choroby.

Podczas spotkania, które odbyło się w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, poruszono także kwestię ograniczeń handlowwych nałożonych przez Białoruś w związku z wystąpieniem w Polsce ognisk afrykańskiego pomoru świń.

Iwan Smilgiń, pełniący funkcję wiceministra rolnictwa Białorusi oraz dyrektora departamentu kontroli weterynaryjnej i żywności, wykazał otwartość strony białoruskiej na współpracę w tym zakresie.

Ponadto Smilgiń zaznaczył, że Białoruś jest dużym producentem mleka i wyrobów mleczarskich, ale mimo to importuje z Polski chociażby sery, które nie są dostępne w ofercie partnerów białoruskich oraz zdecydowała się na wznowienie importu drobiu i wołowiny.

MRiRW