fot. Fotolia

Lista produktów tradycyjnych prowadzona przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest listą, na którą trafiają produkty (mleczne, mięsne, rybołóstwa, warzywa i owoce, wyroby piekarnicze i cukiernicze, oleje i tłuszcze, miody, gotowe dania i potrawy, napoje i inne produkty), których jakość lub wyjątkowe cechy i właściwości wynikają ze stosowania tradycyjnych metod produkcji.

Aby dany produkt mógł zostać sklasyfikowany jako tradycyjny, musi być wytwarzany w dany sposób od co najmniej 25 lat.

W grupie produktów mięsnych, znajdowała się dotychczas jedna rodzima rasa świń – świnie rasy puławskiej, które ze względu na niewielką populację, objęte są Programem Ochrony Zasobów Genetycznych.

W tym roku, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zdecydowało się włączyć na listę produktów tradycyjnych dwie inne rasy, które w odróżnieniu od rasy puławskiej, wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem rolników i użytkowane są w intensywnych hodowlach trzody chlewnej – Polskiej Białej Zwisłouchej oraz Wielkiej Białej Polskiej.

Wpisanie polskich ras na listę produktów tradycyjnych ma na celu między innymi ochronę rodzimej produkcji świń oraz zapewnienie hodowcom większych perspektyw w zakresie sprzedaży tuczników tych ras.

POLUS