Jan Krzysztof Ardanowski Polsko-Emirackie Forum Biznesu
fot. MRiRW

Zjednoczone Emiraty Arabskie to państwo, które ma ograniczone możliwości w zakresie rozwoju rolnictwa. Polska natomiast jest krajem, którego możliwości produkcji żywności są bardzo duże, a odbywa się to w sposób zrównoważony z poszanowaniem przyrody, bioróżnorodności.

Zdaniem ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który wziął w tym tygodniu udział w Polsko-Emirackim Forum Biznesu, między innymi ten aspekt sprawia, że ZEA pozostaje jednym z priorytetowych krajów we współpracy i promocji polskiego sektora rolno-spożywczego.

? Jestem przekonany, że możemy znacznie rozwinąć wymianę handlową produktami rolno-spożywczymi ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi. Polska żywność spełnia najwyższe światowe standardy, dzięki czemu mamy wiele do zaoferowania konsumentom ZEA. Wspólnie musimy zastanowić się, co zrobić, aby współpraca była jeszcze lepsza ? powiedział minister Ardanowski.

Na dzień dzisiejszy Zjednoczone Emiraty Arabskie są zaraz po Arabii Saudyjskiej, największym partnerem gospodarczym i handlowym Polski na obszarze krajów Rady Współpracy Państw Zatoki. 

W 2017 roku, wielkość eksportu artykułów rolno-spożywczych na rynek Zjednoczonych Emiratów Arabskich szacowana była na 85 milionów euro, co stanowiło wzrost o 11% w porównaniu z rokiem 2011.

MRiRW