pszenica
fot. Krzysztof Przepióra

Polska chce w najbliższych latach sukcesywnie zwiększać eksport zbóż. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało o podpisaniu listu intencyjnego pomiędzy Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa, a Zarządem Morskiego Portu Gdynia, który ma przyczynić się do zwiększenia dynamiki eksportu zboża od polskich producentów.

Porozumienie ma stworzyć warunki, które będą służyć obsłudze strumienia ładunków z płodami rolnymi eksportowanymi poza granice Polski z wykorzystaniem infrastruktury portów morskich oraz kolejowej.

W gdyńskim pocie funkcjonują terminale zbożowe, które pozwalają świadczyć usługi realizowane w standardach HACCP and GMP+B3  w kontekście jakości i bezpieczeństwa obrotu ładunków. Port w Gdyni posiada powierzchnię magazynową, której pojemność wynosi co najmniej 71 tys. ton, co umożliwi eksporterom oferowanie jednorodnych i dużych partii zbóż.

Do zwiększenia eksportu cukru przyczynić ma się z kolei nowy terminal eksportowy cukru w Gdańsku, przy nabrzeżu Wiślanym. Celem nowej inwestycji jest transport cukru w najbardziej nowoczesny sposób, który będzie wpisywał się w standardy międzynarodowego transportu morskiego.

? Chcemy pozostać dużym producentem cukru w Europie, a terminal ten jest potrzebny do sprawnego jego eksportu ? powiedział szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski, który uczestniczył w uroczystości otwarcia.

Projekt powstał z inicjatywy Krajowej Spółki Cukrowej, która chce dotrzeć do nowych rynków zbytu w Azji i Afryce i planuje wysyłkę cukru w wysokości 300 tys ton.

MRiRW