Jan Krzysztof Ardanowski i Julia Klöckner
fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski odbył spotkanie z minister wyżywienia i rolnictwa Niemiec, Julią Klöckner.

Podczas rozmów poruszono temat współpracy obu państw w zakresie eliminacji wirusa afrykańskiego pomoru świń, a także wyrównania poziomu dopłat bezpośrednich.

Minister Ardanowski poinformował, że w tym momencie nie ma merytorycznego oraz politycznego uzasadnienia dla dalszego utrzymywania w Unii Europejskiej bardzo zróżnicowanych płatności bezpośrednich. Aktualnie stawki płatności są zróżnicowane i wynoszą od 550 euro na hektar do 202 euro/ha.

? Wynagradzanie rolników i państw członkowskich za produkcję roślinną o wysokiej intensywności oraz obsadę zwierząt z odległych okresów produkcji rolniczej (sprzed 30 lat),  nie odpowiada obecnym celom wspólnej polityki rolnej ? powiedział szef resortu rolnictwa.

Minister Julia Klöckner stwierdziła natomiast, że kwestia dopłat bezpośrednich jest bardziej złożona, wskazując na ich rolę w odniesieniu do różnic w kosztach ziemi i pracy pomiędzy krajami. Jednocześnie podkreśliła, że dla Niemiec problemem są dopłaty powiązane z produkcją, finansowane w wielu krajach. Dalsze dyskusje na ten temat, mają odbywać się w szerszej grupie eksportów.

Źródło: www.minrol.gov.pl