dziki
fot. Fotolia

Polska kontynuuje działania związane z eliminacją wirusa afrykańskiego pomoru świń. W celu przyśpieszenia i uskutecznienia walki z wirusem rozprzestrzeniającym się we wschodniej części kraju, w Gdańsku otwarta została Pracownia Wirusologiczna Zakładu Higieny Weterynaryjnej, gdzie prowadzone będą badania w kierunku afrykańskiego pomoru świń (ASF).

Dzięki otwarciu nowej pracowni, dotychczasowy zakres badań został rozszerzony o dwie metody do diagnostyki afrykańskiego pomoru świń. Pierwsza z metod daje szanse na wykrycie przeciwciał przeciwko wirusowi ASF, z kolei druga to metoda PCR, czyli łańcuchowa reakcja polimerazy, która ma zastosowanie przy izolacji i identyfikacji materiału.

Pracownia Wirusologiczna Zakładu Higieny Weterynaryjnej w Gdańsku to piąte regionalne laboratorium, które wspierać będzie badania w kierunku ASF prowadzone przez Państwowy Instytut Badawczy w Puławach.

W uroczystym otwarciu pracowni udział wziął minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski oraz główny lekarz weterynarii, Paweł Niemczuk i wojewoda pomorski Dariusz Drelich.

MRiRW