mięso drobiowe
fot. Fotolia

Kolejne państwa wprowadzają restrykcje względem mięsa drobiowego i produktów drobiowych w związku z pojawieniem się wirusa ptasiej grypy na terytorium Polski.

Jak poinformował Główny Inspektorat Weterynarii, na wprowadzenie ograniczeń zdecydowała się Republika Południowej Afryki, Białoruś oraz Ukraina.

Władze RPA wprowadziły zakaz wysyłek żywego drobiu, jaj (z wyłączeniem SPF) oraz świeżego (w tym mrożonego) mięsa drobiowego z całego terytorium Polski.

W przypadku Białorusi ograniczenia mają charakter czasowy i dotyczą wyłącznie województwa lubelskiego. Ograniczeniami zostały objęte takie produkty jak żywy drób, jaja wylęgowe (dzikich, zoologicznych i cyrkowych zwierząt podatnych na zarażenie) mięso drobiowe, jaja w proszku, melanż, albumina i inne produkty spożywcze przetwórstwa jaj kurzych, puch i pierze, trofea myśliwskie (dzikie ptactwo), pasze i dodatki paszowe z drobiu, pasze i dodatki paszowe pochodzenia roślinnego (z wyjątkiem przeznaczonych dla kotów i psów dodatków do karm oraz karm dla kotów i psów, poddanych obróbce termicznej).

Zakaz wysyłek towarów na swój rynek z obszarów objętych ptasią grypą wprowadziła także Ukraina. Ograniczenia dotyczą żywego drobiu oraz produktów oraz surowców drobiowych, za wyjątkiem produktów drobiowych poddanych obróbce termicznej.

Źródło: www.wetgiw.gov.pl