kukurydza
fot. Fotolia

Polska od pewnego czasu zmaga się z problemem napływu dużej ilości ziarna kukurydzy pochodzącego z Ukrainy. W związku z dużą ilością surowca pochodzącego zza wschodniej granicy, polscy rolnicy mają problem ze sprzedażą ziarna, a stawki jakie uzyskują są bardzo niskie.

Problem związany z napływem ziarna z Ukrainy do Polski był jednym z tematów, jaki został poruszony prze ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego podczas odbywającej się w poniedziałek Rady Ministrów Rolnictwa Unii Europejskiej.

Jak informuje oficjalna strona Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, szef resortu rolnictwa zwrócił się w tej sprawie do Komisji Europejskiej z prośbą przeanalizowanie problemów związanych z nadmiernym importem kukurydzy na rynek polski.

Ponadto Polska oczekuje informacji od Komisji Europejskiej, czy w jej ocenie Ukraina stosuje europejskie standardy w zakresie stosowanych środków ochrony roślin w produkcji zboża.

Minister Ardanowski zaapelował także o nieotwieranie nowych preferencji w dostępie do rynku Unii Europejskiej w odniesieniu do importu zbóż, w tym kukurydzy.

MRiRW