fot. Krzysztof Przepióra

W miniony weekend ? 12-13 stycznia w Polsce rozpoczęły się skoordynowane polowania na dziki. Niektóre z nich zostały zakłócone przez osoby, które są przeciwne odstrzałowi dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń.

Polski Związek Łowiecki przypomina, że pojawianie się osób postronnych na obszarach gdzie prowadzone jest polowanie zbiorowe oraz indywidualne stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Dotyczy to zarówno myśliwych jak i osób, które blokują polowania.

PZŁ przypomina także, że osoby, które będą blokować polowania, mogą podlegać sankcjom karnym, w tym grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.

Polski Związek Łowiecki zaleca, aby myśliwi w przypadku każdego zakłócenia polowania informowali policję oraz władze łowieckie. Kolejnym krokiem powinno być oszacowanie strat finansowych poniesionych przez myśliwych oraz koło łowieckie w celu ewentualnego wystąpienia z roszczeniem cywilnym wobec osób, które zakłócały polowanie i zostały wylegitymowane przez policję.

W pierwszym odstrzale udział wzięło 5664 myśliwych i udało się pozyskać 721 dzików. Kolejne skoordynowane polowania będą przeprowadzane w kolejne weekendy 19-20 i 26-27 stycznia.

PZŁ

2 KOMENTARZE

  1. Jak to się mawia…

    PZŁ nie strasz, nie strasz bo się ….. tak się was boimy, że od dwóch tygodni ruch antymyśliwski kwitnie.
    Mamy gdzieś wasze straszenie, nie ma podstaw prawnych by zabraniać komukolwiek spacerowania w lesie nawet jak urządzacie sobie te wasze chore zbiorowe akcje mordowania.

    Robimy wszystko by wasz wizerunek był jak najgorszy. To was bardziej boli niż spalona ambona.