W miniony weekend ? 12-13 stycznia w Polsce rozpoczęły się skoordynowane polowania na dziki. Niektóre z nich zostały zakłócone przez osoby, które są przeciwne odstrzałowi dzików w ramach walki z afrykańskim pomorem świń.
Polski Związek Łowiecki przypomina, że pojawianie się osób postronnych na obszarach gdzie prowadzone jest polowanie zbiorowe oraz indywidualne stwarza realne zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Dotyczy to zarówno myśliwych jak i osób, które blokują polowania.
PZŁ przypomina także, że osoby, które będą blokować polowania, mogą podlegać sankcjom karnym, w tym grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 3.
Polski Związek Łowiecki zaleca, aby myśliwi w przypadku każdego zakłócenia polowania informowali policję oraz władze łowieckie. Kolejnym krokiem powinno być oszacowanie strat finansowych poniesionych przez myśliwych oraz koło łowieckie w celu ewentualnego wystąpienia z roszczeniem cywilnym wobec osób, które zakłócały polowanie i zostały wylegitymowane przez policję.
W pierwszym odstrzale udział wzięło 5664 myśliwych i udało się pozyskać 721 dzików. Kolejne skoordynowane polowania będą przeprowadzane w kolejne weekendy 19-20 i 26-27 stycznia.
PZŁ













