Susza kukurydza
fot. Krzysztof Przepióra

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wydłużyło termin składania wniosków o udzielenie pomocy przez rolników, w których gospodarstwach pojawiły się straty wynikające ze zjawiska suszy rolniczej.

Resort rolnictwa postanowił, że odpowiednie dokumenty będzie można składać w powiatowych biurach Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do końca października.

Dotychczas do ARiMR spłynęło 28,5 tysiąca wniosków opiewających łącznie na około 171 milionów złotych. Przypomnijmy, że resort rolnictwa zapowiedział, że na pomoc suszową przeznaczy ponad 1,5 miliarda złotych.

Szacuje się, że około 15 tys. wniosków na kwotę ponad 102 mln złotych dotyczy pomocy dla gospodarstw, gdzie szkody suszowe pojawiły się dla co najmniej 70% upraw. 13 tys. wniosków o wartości koło 69 mln zł dotyczy natomiast gospodarstw, gdzie szkody wyniosły co najmniej 30% i mniej niż 70% upraw.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa rozpoczęła już proces wypłaty środków finansowych na rzecz poszkodowanych gospodarstw.

MRiRW