Claas Rollant 540
fot. Claas

Mocniejsze podwozie i nowe rolki to kluczowe elementy najnowszej prasy zwijającej Rollant 540 firmy Claas.

Prasa Rollant 540 może tworzyć bele o średnicy 1,25 metra i szerokości 1,22 metra. Komora prasowania składa się z 16 rolek wykonanych ze stalowej płyty o grubości 4 mm.

Ząbkowany profil rolek utrzymuje optymalną rotację beli nawet w wilgotnych warunkach. Funkcje przenoszenia łożyska i mocy są wykonywane przez specjalnie hartowane boczne czopy osi bocznej o średnicy 50 mm po stronie napędu wejściowego. Są mocowane kołnierzowo na korpusie walca i mogą być indywidualnie wymieniane w razie potrzeby.

Walce do belowania są napędzane wyłącznie z lewej strony maszyny. Każdy walec ma napęd bezpośredni, co powoduje równomierny rozkład siły przy mniejszym zapotrzebowaniu mocy.

Sterowany podbieracz o szerokości 2,10 m zapewnia bezproblemowe i wydajne podnoszenie, a w opcjonalnym wyposażeniu znajduje się podwójny wałek spłaszczający. Poprawia to przepływ materiału, szczególnie w przypadku szczególnie dużych i małych pokosów i sprzyja równomiernemu tworzeniu się beli.

Podczas gdy dwa boczne ślimaki zasilające zapewniają niezawodne zasilanie wirnika. Opcjonalny mechanizm tnący ma 15 noży o długości cięcia 70 mm. Noże natomiast mogą być wysuwane bezpośrednio z poziomu kabiny. Komfort pracy znacznie usprawnia terminal sterowania, który jest wyjątkowo przyjazny dla operatora, co minimalizuje przestoje.

Użytkownicy prasy Claas Rollant 540 mają możliwość wyboru folii lub siatki do owijania bel, a zmiana trybu owijania jest operacją beznarzędziową.

Claas