fot. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział podczas wizyty w Toruniu, że na kilka tygodni przed żniwami, rząd przedstawi nowe rozwiązania dla rolników oraz specjalny pakiet wsparcia polskiej wsi.

W swoim wystąpieniu premier zapowiedział, że dobro rolników jest dla niego szczególnie istotną, ponieważ rolnicy byli grupą najbardziej pokrzywdzoną w okresie transformacji ustrojowej. Morawiecki wyznał, że był naocznym świadkiem tego, co działo się państowymi gospodarstwami rolnymi na początku lat 90.

? To, co działo się na początku lat 90 z państwowymi gospodarstwami rolnymi to celowo zaplanowana zapaść. Miliony ludzi znalazło się na bezrobociu, brakowało wyobraźni gospodarczej, a do tego dochodziły olbrzymie problemy społeczne na czele z rodzinnymi dramatami ? powiedział Morawiecki. 

? W związku z tym, jeszcze przed sezonem żniwnym, przedstawimy rolnikom nowe rozwiązania. Najbliższe tygodnie będą dotyczyć prac nad specjalnym pakietem wspierającym polską wieś. Polska wieś to nie tylko miejsce, gdzie patriotyzm polski przetrwał w pięknym kształcie, ale również miejsce, które może być wspaniałym rozsadnikiem nowoczesności ? zapowiedział premier.

? Jestem przekonany, że produkty rolno-spożywcze mogą być sprzedawane z ogromnym zyskiem, ale aby tak się stało, państwo musi odpowiednio wspierać poszczególne sektory rolnicze. Na pewno nie będzie to łatwe, ale na pewno będziemy to robili w najbliższych latach – podkreślił.

Morawiecki uważa, że obecna sytuacja na rynku rolnym wynika w dużej mierze z modeli gospodarczego III RP i jako przykład wskazał sytuację na rynku koncentrat jabłkowego, gdzie 90-95% rynku znajduje się w rękach zagranicznych firm.

? W tym momencie ceny jabłek dyktowane są przez firmy zagraniczne. Jedyne co możemy i co robimy to weryfikacja, czy prowadzone są jakieś praktyki kartelowe albo monopolistyczne. W tym momencie jednak własność jest już w ich rękach.

Źródło: Kancelaria Prezesa Rady Ministrów