wieprzowina - ubojnia
fot. Fotolia

W Polsce od kilku dni realizuje się scenariusz, którego rolnicy obawiali się już od dawna. Wirus afrykańskiego pomoru świń przedostał się ze wschodniej części kraju w zachodnie regiony Polski i znajduje się niebezpiecznie blisko polskiego zagłębia produkcji trzody chlewnej ? województwa wielkopolskiego oraz terytorium Niemiec.

Wraz z pojawieniem się ASF w na zachodzie Polski, Niemcy z ogromnym niepokojem przyglądają się sytuacji w naszym kraju. Rynek niemiecki mimo, że od pewnego czasu znajdował się w trendzie spadkowym, wciąż pozostawał centralnym rynkiem Unii Europejskiej, a jego motorem napędowym był eksport na rynek zmagających się z wirusem ASF Chin oraz innych państw zagranicznych.

Krajowy Związek Pracodawców – Producentów Trzody Chlewnej spekuluje, że Niemcy prawdopodobnie zawarli porozumienie z Chinami, które w z związku z nim będą respektować unijne strefy ASF.

Póki co jednak informacja ta nie została oficjalnie potwierdzona, dlatego istnieje prawdopodobieństwo, że potwierdzenie przypadku ASF u dzików na terenie Niemiec doprowadzi do zamknięcia rynku chińskiego oraz innych krajów azjatyckich dla niemieckiej wieprzowiny.

Brak eksportu do Azji mógłby fatalnie wpłynąć na obecną nadpodaż wieprzowiny i spowodować drastyczny spadek cen i kryzys w całej Unii Europejskiej.

KZP-PTCh