robot do eliminacji chwastów
fot. FarmWise

Skuteczna eliminacja chwastów wymaga od rolników stosowania odpowiednich środków ochrony roślin. Niestety stosowanie herbicydów może nieść ze sobą negatywne konsekwencje, a ograniczanie ich stosowania należy do jednych z wyzwań współczesnego rolnictwa.

Amerykański startup FarmWise stworzył urządzenie, które szuka i automatycznie eliminuje wszelkie chwasty. Pomarańczowy pojazd przypominający transporter wojskowy był w ostatnim czasie testowany na farmie w Santa Maria w Kalifornii, gdzie oddzielał chwasty od kalafiorów.

Robot jest w stanie rozpoznawać rośliny na różnych etapach wzrostu i różnych etapach upraw. Kiedy maszyna napotka na chwast, wykorzystuje nasadkę przypominającą motykę, aby bezpiecznie go usunąć.

? Projektując nasze urządzenie, musieliśmy wykorzystać najnowsze technologie w algorytmach obliczeniowych i zastosować takie, które podobne Facebook i Google do rozpoznawania naszych twarzy na zdjęciach – powiedział Sebastian Boyer, współzałożyciel FarmWise.

Firma FarmWise oferuje urządzenia do eliminacji chwastów w plantacjach kapusty, kalafiora i salaty oraz bawełny i selera. Firma korzysta z modelu usług, dzięki czemu rolnicy nie muszą kupować maszyn, a mogą je wypożyczać.

FarmWise