uprawa bezorkowa
fot. Fotolia

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski wspólnie z prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Marią Fajger wziął w minionym tygodniu udział w konferencji prasowej poświęconej finansowani polskiego rolnictwa.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę, że w 2018 roku poziom finansowania w rolnictwie znajdował się na bardzo wysokim poziomie, a na pomoc suszową została przeznaczona rekordowa kwota wsparcia.

? Determinacja, aby pomagać rolnikom jest wielka ze strony rządu Mateusza Morawieckiego. W minionym roku na pomoc suszową przeznaczona została rekordowa kwota ponad 2,2 mld złotych ? poinformował minister Ardanowski, zaznaczając że mimo opóźnień, jakie pojawiły się w wypłatach, każdy rolnik, który miał przyznaną pomoc otrzyma ją.

Maria Fajger poinformowała, że oprócz rekordowej pomocy suszowej, również wydatki z budżetu państwa przeznaczone na rolnictwo okazały się rekordowe. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przekazała polskim rolnikom kwotę 1,86 mld zł (790 mln zł w roku 2017 oraz ok. 500 mln zł w roku 2016). Ponadto w pierwszym kwartale 2019 roku ARiMR wypłaciło rolnikom w ramach pomocy krajowej ok. 800 mln zł, czyli trzynastokrotnie więcej niż w analogicznym okresie 2018 roku.

W 2018 roku ogólna pula wsparcia w ramach płatności bezpośrednich i obszarowych wyniosła 14,65 mld zł, z czego do dnia 21 marca 2019 roku ARiMR wypłaciło 13,14 mld zł, czyli blisko 90% ogólnej sumy wsparcia. Blisko 9,2 mld zł z ogólnej sumy trafiło na konta rolników w formie zaliczek przekazywanych od 16 października do 30 listopada ubiegłego roku.

Do 17 marca 2019 roku za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na konta rolników, agroprzedsiębiorców i samorządów trafiło już 8,1 mld zł pochodzących z PROW 2014-2020.

Miniony rok był również pierwszym rokiem, kiedy przyjmowanie wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe odbywało się za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

MRiRW