żywienie świń
fot. Fotolia

Pojawienie się wirusa afrykańskiego pomoru świń we wschodniej części Polski bardzo mocno zdestabilizowało produkcję trzody chlewnej.

Resort rolnictwa uważa jednak, że walka z wirusem ASF w województwie lubelskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i podlaskim przebiega w sposób prawidłowy.

? Od 19 września na terenie Polski nie odnotowano nowych ognisk afrykańskiego pomoru świń. Skuteczna walka z wirusem to efekt bardzo dobrej pracy służb weterynaryjnych i wdrażania zasad bioasekuracji przez rolników ? poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

W związku ze spełnieniem niezbędnych wymogów związanych ze zwalczaniem afrykańskiego pomoru świń, w październiku Główny Lekarz Weterynarii przedłożył Komisji Europejskiej propozycję zmiany regionalizacji i zniesienia niektórych obszarów objętych restrykcjami. 

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi poinformowało, że sugestia ze strony Polski została zaakceptowana, w efekcie czego około 60 gmin zostało uwolnionych z ograniczeń i już następuje w nich odtwarzanie produkcji.

Ponadto w połowie listopada, Komisja Europejska otrzymała wykaz kolejnych obszarów zagrożonych wraz z wnioskiem o uchylenie w nich dotychczas obowiązujących restrykcji, a decyzja w tym zakresie zapadnie po analizie wniosku ze strony KE.

MRiRW