jabłka - sad
fot. Fotolia

Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w związku z sytuacją cenową na rynku jabłek, zapowiedziało interwencyjny skup owoców wyprodukowanych przez polskich sadowników.

Szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski podczas spotkania z przedstawicielami branży sadowniczej, poinformował że przedstawiciele firmy Eskimos S.A. wraz z firmami współpracującymi wyszli z propozycją rozpoczęcia działań stabilizujących na rynku i skupu pół miliona ton jabłek po cenie 25 groszy za kilogram.

? Naszym celem jest podejmowanie działań, które sprawią, że dramatycznie niska cena jabłek wynosząca od 10-15 groszy za kilogram pięknych, polskich jabłek nie będzie dłużej tolerowana na rynku ? powiedział Jan Krzysztof Ardanowski.

Firma Eskimos S.A., która przeprowadzi interwencyjny skup jabłek, otrzyma od państwa gwarancje kredytowe na przeprowadzenie tak dużej i skomplikowanej operacji. 

Skup rozpocznie się w poniedziałek 8 października na terenie całej Polski. Zakupione jabłka zostaną przetworzone na koncentraty i sprzedane na eksport. Jednocześnie poinformowano, że Lubelski Rynek Hurtowy Elizówka zamierza podjąć podobną inicjatywę na terenie województwa lubelskiego.

MRiRW