Jan Krzysztof Ardanowski spotkanie w sprawie sektora wołowiny
fot. MRiRW

Obecna sytuacja na rynku wołowiny nie napawa optymizmem. Rolnicy są zmuszeni do sprzedaży bydła za stawki, które nie są w stanie zrekompensować im kosztów produkcji. Dodatkowo niepokój wśród producentów wołowiny budzi zawarte niedawno przez Unię Europejską porozumienie z krajami Mercosur.

W środę podczas specjalnie zwołanej konferencji prasowej, szef resortu rolnictwa, Jan Krzysztof Ardanowski omówił działania podejmowane na rynku wołowiny oraz zapowiedział wsparcie dla producentów, takie jak renegocjowanie świadectw weterynaryjnych, dopłaty z unijnego budżetu oraz wykorzystanie nowych technologii do zbierania danych o zwierzętach.

? Wołowina, cukier i bioetanol, to są rynki wrażliwe dla Polski. Chcemy wprowadzić działania, które będą regulować opłacalność produkcji na rynku wołowiny, zarówno w obecnej sytuacji, jak również w sposób trwały w przyszłości ? powiedział szef resortu rolnictwa.

? Wprowadzając technologię Blockchain, która zapewnia pełną kontrolę nad zwierzęciem od urodzenia do uboju, będziemy jednym z pierwszych europejskich krajów korzystających z tej technologii. Rozwiązanie to pozwoli nam na wyeliminowanie prób fałszowania żywności oraz zwiększy wiarygodność i wzmocni wizerunek polskiego mięsa na rynku ? podkreślił minister Jan Krzysztof Ardanowski.

Minister Ardanowski zapowiedział także renegocjowanie świadectw weterynaryjnych do Albanii, Azerbejdżanu, Turcji oraz Uzbekistanu. Szczególnie istotną dla Polski kwestią jest przywrócenie eksportu wołowiny na rynek turecki.

? Produkcja wołowiny kulinarnej może być polską specjalnością nie tylko na rynku europejskim i naszą siłą eksportową.

MRiRW