pole uprawne
fot. www.mojarola.pl

Resort rolnictwa zapowiedział, że jeszcze we wrześniu tego roku przedstawi propozycję nowelizacji ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego.

Celem zmian zapowiedzianych przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest między innymi złagodzenie obowiązujących dotychczas ograniczeń w obrocie nieruchomościami rolnymi.

Utrzymana ma zostać zasada, według której nabywcami nieruchomości rolnych powinni być przede wszystkim rolnicy indywidualni, prowadzący gospodarstwa rodzinne, które są w myśl art. 23 Konstytucji podstawą ustroju rolnego państwa.

? Zmiany nie będą duże. Dzięki obecnie obowiązującej ustawie ograniczyliśmy, a nawet wyeliminowaliśmy spekulacje przy zakupie ziemi ? poinformował minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

? Otrzymujemy jednak różne opinie, które napływają przede wszystkim od rolników i osób, które chciałyby zamieszkać na terenach wiejskich, ale przepisy obecnej ustawy utrudniają im to. Oznacza to, że ustawa o kształtowaniu ustroju rolnego, powinna zostać zmodyfikowana.

Dotychczas z przepisów ustawy wyłączona były powierzchnie nieruchomości rolnej, wynoszącej do 0,3 hektara. Celem jest zwiększenie tego obszaru do 1 ha, co powinno ułatwić nabywanie niewielkich nieruchomości rolnych przez osoby zainteresowane zamieszkaniem na wsi.

MRiR