Minister Jan Krzysztof Ardanowski
fot. Jan Krzysztof Ardanowski - strona oficjalna

19 czerwca minął dokładnie rok od kiedy Jan Krzysztof Ardanowski objął funkcję ministra rolnictwa i rozwoju wsi.

Podczas środowej konferencji prasowej, minister pokusił się o pewne podsumowania. W swoim wystąpieniu Jan Krzysztof Ardanowski zaznaczył, że jego podstawowym celem na stanowisku ministra rolnictwa jest realizacja Strategii Zrównoważonego Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Rybactwa do 2030 roku.

Chodzi tu o takie aspekty jak zapewnienie wzrostu dochodów mieszkańców obszarów wiejskich oraz jednoczesny wzrost spójności w wymiarze społecznym, ekonomicznym, środowiskowym i terytorialnym polskiej wsi.

? Podnosimy jakość życia mieszkańców wsi. Tworzymy i przywracamy połączenia drogowe i kolejowe. Wracają posterunki policji i placówki pocztowe. Spełniamy obietnice i ludzie to doceniają ? powiedział szef resortu rolnictwa, zauważając, że w ubiegłym roku gospodarstwa, które ucierpiały na skutek suszy, otrzymały rekordową pomoc finansową.

? W Niemczech, gdzie wystąpiła susza na podobną skalę, pomoc finansowa była o 1/3 niższa ? dodał.

Na liście sukcesów, jakie udało się osiągnąć na przestrzeni roku, minister Ardanowski wymienił również wprowadzone w życie rozwiązania dotyczące rolniczego handlu detalicznego, sprzedaży bezpośredniej czy też produkcji marginalnej, ograniczonej i lokalnej.

W planach szefa resortu rolnictwa są także zmiany dotyczące dobrostanu zwierząt, zmiany w obrocie ziemią rolną czy wprowadzenie programu małej retencji.

Minister Ardanowski poinformował także, że na dzień dzisiejszy problemem rolnictwa jest brak organizowania się gospodarczego rolników, chociaż powstała już w tej kwestii odpowiednia ustawa.

? Pomimo problemów nieuczciwe jest mówienie o klęsce polskiego rolnictwa. Rolnictwo jest na dobrej drodze ? podsumował minister rolnictwa i rozwoju wsi.

MRiRW