konferencja pod ministerstwem rolnictwa susza
fot. ZZRR Solidarni

Długotrwały brak opadów i wręcz tropikalne temperatury powietrza w ogromnym stopniu odbiły się kondycji upraw praktycznie wszystkich gatunków roślin uprawnych.

W związku z pojawieniem się zjawiska suszy, w Polsce bardzo szybko rozpoczęły się żniwa 2019. Z pierwszych prognoz wynika, że poziom plonów pozostawia wiele do życzenia, a nie brakuje również upraw, gdzie rośliny nie były w stanie wykształcić ziarna. Warto nadmienić, że wcześniej plantacje bardzo mocno ucierpiały w wyniku pojawienia się nawałnic oraz przymrozków.

W związku z obecnie panującą sytuacją, AGROunia, Związek Zawodowy Rolników Solidarni i partia Prawda zaapelowali do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej.

Przedstawiciele wymienionych organizacji pojawili się w środę pod siedzibą Ministerstwa Rolnictwa, przynosząc ze sobą wyschnięte zboże, aby uzmysłowić rządzącym skalę problemu.

Uczestnicy konferencji pod siedzibą resortu rolnictwa złożyli ponowny wniosek o ogłoszenie stanu klęski żywiołowej i moratorium na prowadzenie egzekucji komorniczych z gospodarstw.

Stan klęski żywiołowej tłumaczyłby brak możliwości wywiązania się rolników z zawartych umów kontraktacyjnych.

Agro Unia