uprawa kukurydzy
fot. www.mojarola.pl

Obecnie rolnicy mogą ubiegać się o przyznanie dopłat z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany dla następujących gatunków roślin uprawnych:

? zboża, do który zaliczany jest owies (nagi, szorstki, zwyczajny), jęczmień, żyto, pszenżyto oraz pszenica (twarda, zwyczajna)

? rośliny strączkowe, takie jak groch siewny (odmiany roślin rolniczych), bobik, łubin (biały, wąskolistny, żółty), wyka siewna oraz soja

? ziemniak

Niewykluczone jednak, że niebawem do gatunków roślin, które kwalifikują się do ubiegania się o dopłaty, zostaną włączone rzepak oraz kukurydza.

Rolnicy zwracają uwagę na fakt, że rzepak i kukurydza praktycznie nie mogą być uprawiane z nasion zebranych we własnym gospodarstwie, a brak możliwości uzyskania dopłat z tytułu ich zasiewu świadczy o nierównym traktowaniu rolników.

W związku z powyższym, Krajowa Rada Izb Rolniczych zwróciła się do ministra rolnictwa i rozwoju wsi, Jana Krzysztofa Ardanowskiego o wprowadzenie dopłat do powierzchni gruntów obsianych kwalifikowanym materiałem siewnym kukurydzy i rzepaku.

KRIR