krowy mleczne
fot. Fotolia

Sprawa uboju chorych krów, do którego dochodziło w rzeźni w Kalinowie sprawiła, że wiele europejskich krajów rozważa wstrzymanie importu mięsa wołowego z Polski.

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego zastanawia się w jaki sposób reagować na ogromny kryzys wizerunkowy z jakim zmaga się obecnie polski sektor wołowiny i proponuje wprowadzenie kilku nowych regulacji.

Podczas odbywającej się 4 lutego Rady Sektora Wołowiny poinformowano, że zrzeszenie chce położyć większy nacisk na pomoc rolnikom w legalnej sprzedaży sztuk pourazowych, co wymaga powstania większej ilości rzeźni, które dokonywałyby uboju sanitarnego oraz uboju mobilnego.

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego uważa także, że rolnicy powinni mieć możliwość samodzielnego uboju bydła pourazowego i wykorzystania go na potrzeby własne ? aktualnie taka możliwość jest jedynie w przypadku bydła w wieku do 6 miesięcy.

Producenci będą dążyć także do wprowadzenia zwrotu kosztów uśmiercenia sztuk chorych oraz rekompensat w wysokości wartości rynkowej takich sztuk.

PZPBM