Komitet Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt - protest Warszawa
fot. KOPRiHZ

We wtorek 26 lutego w Warszawie odbył się kolejny protest rolników. Rolnicy zrzeszeni w Komitecie Obrony Polskiego Rolnictwa i Hodowców Zwierząt pojawili się przed Sejmem, gdzie przedstawili swoje postulaty.

Rolnicy nie zgadzają się między innymi z projektem nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, na mocy którego organizacje ekologiczne będą posiadać prawo wejścia na teren gospodarstwa czy też obszaru hodowli w celu weryfikacji przestrzegania zasad dobrostanu zwierząt.

Wśród postulatów protestujących znalazło się także powołanie nowej instytucji, która kontrolowałaby mięso importowane do Polski oraz podniesienie wydatków na rolnictwo do poziomu 1,2% PKB.

Ponadto wśród postulatów znalazły się też kwestie poruszane ostatnio także przez ruch Agro Unia, czyli wypłata zaległych odszkodowań i rekompensat za likwidację trzody chlewnej w gospodarstwach, w których pojawił się wirus afrykańskiego pomoru świń oraz wprowadzenie znakowania żywności flagą kraju pochodzenia oraz klasą jego bezpieczeństwa w sposób czytelny dla konsumenta.

Szacuje się, że w manifestacji wzięło udział około 300 osób.

Poniżej lista postulatów:

KOPRiHZ