ubojnia - mięso wołowe
fot. Fotolia

Chiny otworzyły swój rynek dla rosyjskiego mięsa wołowego. Póki co prawo do eksportu na terytorium Chin otrzymały dwa rosyjskie zakłady mięsne.

Decyzja Chin o otwarciu rynku wołowiny dla dwóch rosyjskich producentów jest wynikiem wieloletnich rozmów i nie jest bezpośrednio związana z sytuacją związaną z epidemią wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Warto nadmienić, że Rosja eksportuje na terytorium Chin również mięso drobiowe, a rosyjskie Ministerstwo Rolnictwa prognozowało, że wartość eksportu drobiu do tego kraju wyniesie około 100 mln dolarów.

Rosja kontynuuje również negocjacje z Chinami w sprawie dostaw wieprzowiny na tamtejszy rynek. Póki co problemem Rosji jest fakt, że podobnie jak w przypadku Chin na jej terytorium występuje wirus ASF. Niemniej Chińczycy negocjują z Rosją i niewykluczone, że niebawem zezwolą na import wieprzowiny i świń hodowlanych z niektórych regionów Rosji.

Obecnie tylko kraje wole od ASF (takie jak Niemcy) mogą eksportować mięso wieprzowe do Chin. Istnieje jednak wiele regionów Rosji, w których wirus afrykańskiego pomoru świń nigdy nie wystąpił, a także takie, w których nie pojawił się o wiele lat.

Źródło: www.thepigsite.com