brojlery
fot. Fotolia

Rosja może w najbliższym czasie rozpocząć wzmożony eksport drobiu oraz soi na rynek chiński. Informacja ta została przekazana przez prezydenta Rosji, Władimira Putina podczas oficjalnego wystąpienia.

Putin poinformował także, że rosyjskie dostawy mięsa drobiowego mają pojawić się w Chinach zamiast amerykańskiego mięsa, stwierdzając że Amerykanie ?poddali się? na rynku chińskim.

Warto przypomnieć, że swego czasu Stany Zjednoczone były bliskie zwarcia porozumienia z Chinami dotyczącego wolnego dostępu amerykańskich firm drobiarskich do rynku chińskiego. Ostatecznie porozumienie nie weszło w życie z powodu wojny celnej miedzy oboma krajami, która została wywołana przez Donalda Trumpa.

Porozumienie rosyjsko-chińskie w sprawie eksportu drobiu zostało podpisane 7 listopada i być może jeszcze w tym roku rosyjskie przedsiębiorstwa zaczną wysyłkę drobiu do Chin.

W pierwszy ośmiu miesiącach 2018 roku, Rosja wyeksportowała łącznie ponad 126 tysięcy ton mięsa drobiowego, co oznacza wzrost o 13% w stosunku do roku 2017.

KIPDiP