ceny mleka
fot. Fotolia

Rosja ma ambicje, aby stać się największym producentem mleka na świecie. W uzyskaniu tego celu pomoc ma firma EcoNiva, która jest na dobrej drodze, aby rozszerzyć swoje stado krów mlecznych i stać się liderem w produkcji mleka surowego.

Na dzień dzisiejszy firma posiada 89 tys. krów mlecznych, ale w pierwszej połowie 2020 liczba ta ma osiągnąć poziom 100 tys. sztuk. Aktualnie EcoNiva jest piątym największym producentem mleka surowego na świecie. Pierwsze miejsce należy do China Modern Dairy, której zdolności produkcyjne wynoszą 3,2 tys. ton surowego mleka dziennie.

EcoNiva planuje budowę czterech zakładów mleczarskich w Rosji do 2024 roku, a koszt inwestycji wyniesie około 93 mld rubli (1,5 mld USD). Trzy zakłady będą zlokalizowane w europejskiej Rosji, w tym jeden w obwodzie moskiewskim, a czwarty na Syberii.

EcoNiva ma już trzy farmy mleczne na Syberii, ale aby sprostać wymaganiom, stado należy potroić. Projekt ma na celu poprawę samowystarczalności regionu syberyjskiego w produkcji mleka wysokiej jakości, ponieważ większość zakładów mleczarskich w tym kraju znajduje się w europejskiej Rosji.

W pierwszej połowie 2019 roku, firma EcoNiva zwiększyła produkcję do 352 tys. ton, czyli o 68% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku, podała spółka w oficjalnym oświadczeniu. Firma powiedziała, że ??spodziewa się wyprodukować 800 tys. ton mela w 2019 roku, podczas gdy w 2018 roku było to 484 tys. ton mleka.

DairyGlobal