hodowla bydła mlecznego
fot. Fotolia

Białoruś planuje zwiększyć produkcję mleka z poziomu 7,3 mln uzyskanych w 2018 roku do poziomu 9 mln ton w roku 2025.

Igor Brylo, wiceminister rolnictwa Białorusi, zapowiedział, że białoruskim celem na przyszłość jest umocnienie na globalnym rynku mleczarskim.

Brylo poinformował, że Białoruś jest obecnie największym na świecie eksporterem mleka na jednego mieszkańca i jednym z największych eksporterów wielu produktów mlecznych.

? Jesteśmy trzecim największym światowym eksporterem masła, czwartym największym eksporterem sera i piątym największym eksporterem suchego proszku. W 2018 roku eksportowaliśmy produkty mleczne o wartości 2 miliardów dolarów, czyli 60% wartości wszystkich produktów mlecznych produkowanych na Białorusi ? poinformował Brylo.

W 2019 roku Białoruś odnotowała silny wzrost eksportu przetworów mlecznych. W pierwszych dziewięciu miesiącach roku wartość eksportu produktów mlecznych wyniosła 1,7 miliarda dolarów, co stanowi wzrost o 16,1% w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku.

Pomimo znacznych wzrostów, eksport białoruskiego mleczarstwa jest jednak słabo zróżnicowany, ponieważ większość dostaw trafia do Rosji, która docelowo chce zwiększyć produkcję mleka z obecnych 31,1 mln ton do 34 mln ton w 2025 roku. Sprawia to, że Białoruś rozgląda się za nowymi rynkami zbytu.

Już teraz Białoruś produkty mleczarskie eksportuje także do Chin, a od 2017 roku rozwijane są nowe rynki, takie jak USA, kraje Zatoki Perskiej, Afryki i Azji. Nowym kierunkiem dla produktów z Białorusi ma w najbliższym czasie zostać Wietnam.

Źródło: www.dairyglobal.net