Zbiory buraków cukrowych
fot. Fotolia

Rolnicy, którzy zdecydowali się na wcześniejszą odstawę buraków, rozpoczęli już zbiory ? donosi Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego ? LIZ.

Kampania buraczana 2019 oficjalnie rozpoczęła się w Wielkopolsce w rejonie plantacyjnym Gostyń oraz Miejska Górka. Na dniach prace związane ze zbiorami rozpoczną się także w rejonie plantacyjnym Środa Wielkopolska oraz Glinojeck (mazowieckie).

Chociaż tegoroczna susza znacząco przyczyniła się do spadku plonów w Polsce, pierwsze dni kampanii buraczanej 2019 pozwalają wyciągnąć pozytywne wnioski.

Stan plantacji rolników, którzy zadeklarowali się do wcześniejszą dostawę, na ogół jest dobry. Zazwyczaj gospodarują oni na cięższych glebach i zdecydowali się na wcześniejszy siew buraków ? informuje Rolnicze Doradztwo w Uprawie Buraka Cukrowego ? LIZ.

Jak na razie ciężko przewidzieć jak długo potrwa kampania buraczana 2019. Przed rokiem w większości regionów Polski prace trwały do połowy stycznia ? wówczas do cukrowni trafiały ostatnie dostawy od rolników.

LIZ