mięso drobiowe
fot. Fotolia

Wygląda na to, że Republika Południowej Afryki nie wprowadzi ostatecznie zapowiadanych od pewnego czasu podwyżek ceł importowych dotyczących mięsa drobiowego.

Przypomnijmy, że RPA rozważały wprowadzenie wyższych ceł importowych (również na mięso drobiowe pochodzące z Polski) ze względu na południowoafrykańskie stowarzyszenie producentów drobiu, które wyrażało obawy o przyszłość rodzimej produkcji drobiu wobec rywalizacji z zagraniczną konkurencją.

Władze RPA zadeklarowały wsparcie  nowych inwestycji drobiarskich publicznymi pieniędzmi, co spotkało się z zadowoleniem ze strony South African Poultry Association ? SAPA (południowoafrykańskie stowarzyszenie producentów drobiu) i powinno na dobre oddalić groźby powrotu do dyskusji o podwyżce ceł importowych.

Warto nadmienić, że podniesienie ceł importowych, wiązać się mogło ze znacznym wzrostem cen mięsa w RPA ? rzędu 20-30%. RPA importuje miesięcznie około 45 tys. ton drobiu, który pochodzi głównie z Brazylii. Szacuje się, że około 5 tys. ton to mięso importowane z Polski.

RPA