brojlery
fot. Fotolia

Rosja i Republika Południowej Afryki to kolejne potencjalne rynki zbytu dla polskiego mięsa drobiowego.

Rosja na mocy decyzji z dnia 6 sierpnia 2018 roku, zezwoliła na wwóz na swoje terytorium mięsa drobiowego, gotowych produktów mięsnych z drobiu i wszystkich rodzajów produktów drobiarskich, zawierających w swoim składzie produkty przetwórstwa drobiu, pasz i dodatków paszowych dla drobiu oraz używanych urządzeń do utrzymywania, uboju i rozbioru drobiu.

Podtrzymany został natomiast zakaz mięsa drobiowego oraz podrobów jadalnych z drobiu, tłuszczy z drobiu oraz gotowych produktów spożywczych.

Być może Polska uzyska także zgodę na wwóz piskląt jednodniowych oraz jaj wylęgowych z 11 województw (lubuskiego. podkarpackiego, małopolskiego, opolskiego, świętokrzyskiego, mazowieckiego, wielkopolskiego, warmińsko-mazurskiego, kujawsko-pomorskiego, dolnośląskiego i śląskiego). Wszystko uzależnione jest jednak od wyników kontroli wylęgarni drobiu i ferm drobiarskich, po tym jak strona polska wykazała chęć poddania się kontroli ze strony rosyjskiej.

Zakaz eksportu do Republiki Południowej Afryki był natomiast aktywny od 6 grudnia 2016 roku, po tym jak na terytorium Polski wykryto ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków.

Służby weterynaryjne RPA zdecydowały się jednak ponownie otworzyć swój rynek dla drobiu, mięsa drobiowego i produktów drobiowych z Polski, wyprodukowanych od dnia 6 sierpnia 2018 roku.

GIW