wieprzowina - ubojnia
fot. Fotolia

Afrykański pomór świń rozprzestrzenił się obecnie na 50 krajów na całym świecie, co spowodowało pewne destabilizacje na rynku wieprzowiny ? zwłaszcza w Chinach, gdzie poziom stawek osiąga rekordowe wielkości.

Na dzień dzisiejszy sytuacja na europejskim rynku wieprzowiny pozostaje jednak stabilna. Ceny żywca wieprzowego na największym rynku europejskim ? niemieckim są unormowane, a podobny trend odnotowuje się również w krajach sąsiednich: Belgii, Francji, Holandii i Austrii. Nieznaczny wzrost liczby świń na rynku jest równoważony przez wysoki popyt.

Główną siłą napędową wysokiego popytu i obecnego poziomu cen jest intensywny eksport do Azji. Analitycy Rabobank poinformowali ostatnio, że afrykański pomór świń rozprzestrzenił się na 50 krajów na całym świecie, co stanowi około 75% globalnej podaży i powoduje duże zapotrzebowanie na surowiec.

Szczególnie dotknięte są kraje Europy Wschodniej i Azji. Oprócz Chin, ASF intensywnie rozprzestrzenia się także w Wietnamie ? szóstym co do wielkości producencie wieprzowiny na świecie.

TPS