Sieczkarnie John Deere serii 8000 i 9000
fot. John Deere

Intensywne śledztwo doprowadziło w Bawarii do zatrzymania sabotażystów, którzy zastawiali pułapki w kukurydzy w celu zniszczenia sieczkarni.

Od 2017 roku w Bawarii doszło do wielu awarii sieczkarni. Intensywne dochodzenie przeprowadzone przez policję w Neustadt an der Aisch doprowadziło do wstępnego wyjaśnienia sprawy ? informuje komenda policji w środkowej Frankonii.

Po trzech przypadkach szkód majątkowych w wysokości około 82 tys. euro w środkowej Frankonii w 2017 roku, ośmiu przypadkach szkód o wartości około 116 tys. euro w 2018 roku i 13 przypadkach w 2019 roku, założono grupę dochodzeniową AG Mais.

W celu spowodowania uszkodzenia maszyn, nieznani na początku sprawcy przywieszali do kukurydzy żelazne pręty, oklejając je kawałkami gumy lub taśmą klejącą w celu kamuflażu. Po przesłuchaniu świadków i oględzin na miejscach zdarzeń, udało się ustalić, że sprawcami jest trójka rolników w wieku od 56 do 66 lat. Podczas przeszukania posiadłości podejrzanych znaleziono dalsze dowody obciążające.

W ramach przesłuchania, wszyscy trzej podejrzani dobrowolnie przedłożyli próbkę DNA. Grupa dochodzeniowa AG Mais ocenia znalezione dowody i przeprowadza dodatkowe rozmowy z ofiarami. Policja sprawdza również, w jakim stopniu trzej podejrzani przyczynili się do uszkodzenie mienia od 2017 do 2019 roku w przypadku innych tego typu spraw w środkowej Frankonii.

Źródło: www.agrarheute.com