gro Unia rozdawanie jabłek
fot. Fotolia

Podatek cukrowy od napojów jest nowym pomysłem Ministerstwa Zdrowia na walkę z cukrzycą i otyłością i zmusić Polaków do ograniczania kupna niektórych dosładzanych produktów.

Jak tłumaczy resort rolnictwa, przygotowywana ustawa powstaje przede wszystkim z myślą o najmłodszych konsumentach. Polskie dzieci są bowiem jednymi z najszybciej tyjących w Europie, a celem ustawy jest wykorzystanie polityki fiskalnej jako narzędzia służącego promocji prozdrowotnych wyborów konsumentów.

Pomysł wprowadzenie podatku cukrowego od napojów nie podoba się sadownikom, rolnikom i producentom, którzy uważają, że ustawa ma charakter wyłącznie fiskalny i nie spełni swojej roli pod kątem aspektów zdrowotnych. Przyczyni się ona natomiast do nieodwracalnych negatywnych skutków ekonomicznych.

Wprowadzenie ustawy w życie może zmniejszyć zapotrzebowanie na owoce i warzywa dla przetwórstwa o ok. 95 tys. ton rocznie, podczas gdy rolnicy już teraz mają ogromny problem ze zbytem swoich produktów.

Producenci twierdzą, że ustawa przyczyni się do importu do Polski tańszych napojów z krajów sąsiadujących, gdzie podobne przepisy nie obowiązują.

Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków oraz kilkoma organizacji rolniczych skierowały do Ministerstwa Zdrowia i Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, pismo, w którym sprzeciwiają się nowej opłacie.

Źródło: www.pb.pl