Naukowcy z Uniwersytetu Warszawskiego opracowali nową metodę szacowania poziomu wilgotności gleby oraz stresu wodnego roślin. Wszystko poprzez łączenie danych meteorologicznych z informacjami płynącymi z niekomercyjnych satelitów Sentinel stworzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną.
Aktualnie trwają prace i testy terenowe w gospodarstwie warzywnym w województwie lubelskim, na podstawie których powstać ma aplikacja, która pozwoli rolnikom optymalizować nawadnianie pól. Projekt realizowany jest przez grupę badawczą działającą w Centrum Nowych Technologii UW (CeNT), a jego członkami są założyciele GeoPulse.
Celem aplikacji jest informowanie rolników o wilgotności gleby na danym obszarze pola uprawnego, dzięki czemu będą mogli oni odpowiednio realizować proces nawadniania.
Twórca innowacyjnej metody, adiunkt w Centrum Nowych Technologii UW (CeNT) i prezes spółki GeoPulse, dr Przemysław Żelazowski uważa, że nowa metoda pozwoli precyzyjnie zróżnicować nawadnianie w skali całego pola z dokładnością do 10 metrów kwadratowych.
Dane z niekomercyjnych satelitów dostarczane są z rozdzielczością 10 m2, co oznacza że na każdy hektar pola dokonuje się aż 100 pomiarów, co przy wykorzystaniu tradycyjnych stosowanych dotychczas metod było praktycznie niemożliwe.
Prowadzone aktualnie badania mają na celu również stworzenie prototypu precyzyjnego systemu nawadniania.
UW