uprawa bezorkowa
fot. Fotolia

Copa-Cogeca na podstawie danych przedstawionych przez Eurostat, poinformowała jak kształtuje się sytuacja dotycząca dochodów rolników w roku 2018.

Tak jak spodziewała się organizacja zrzeszająca rolnicze związki zawodowe i organizacje spółdzielcze, po rekordowym roku 2017, dochodów rolników w krajach Unii Europejskiej spadły w kończącym się roku średnio o 3%.

Największy spadek dochodów zanotowali rolnicy w Danii. Tendencja spadkowa zauważalna była także w Szwecji, Belgii oraz na Litwie. Wzrosty odnotowano między innymi w Słowenii, a we Francji, Finlandii i we Włoszech sytuacja nie uległa zmianie.

Spadek dochodów rolników w większości krajów Unii Europejskiej wynikają przede wszystkim z suszy, jaka przez wiele tygodni utrzymywała się w Europie.

Niekorzystne warunki pogodowe utrzymują się także jesienią, w wielu przypadków osłabiły jesienne zasiewy, przez co prognozuje się, że spadek dochodów będzie widoczny także w roku 2019.

Niekorzystne dla rolników są również stale zwiększające się koszty produkcji (koszty zakupu nasion, lubrykantów, nawozów, produktów ochrony roślin), które widoczne są w całej Europie.

Copa-Cogeca