Jan Krzysztof Ardanowski - spotkanie ministrów rolnictwa
fot. MRiRW

31 października w Tartu (Estonia) odbyło się spotkanie ministrów rolnictwa Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. Podczas spotkania omówiono kwestie związane z oszustwami żywnościowymi oraz znaczenie wapnowania kwaśnych gleb rolniczych.

Według ministrów rolnictwa, problemy związane z oszustwami żywnościowymi mają długą historię i obecnie stają się nowym wyzwaniem dla współczesnego rolnictwa w skali globalnej. Praktyki związane z oszustwami żywnościowymi szkodzą nie tylko producentom rolnym, ale również konsumentom i mogą negatywnie wpływać na bezpieczeństwo żywnościowe, zdrowie konsumentów i gospodarkę.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski stwierdził, że konsument ma prawo do kupowania produktów innych niż polskie, jednak powinien być to jego świadomy wybór.

? Konsument ma pełne prawo do tego, aby kupić tańszy produkt o gorszym składzie, ale powinna być to jego świadoma decyzja, o której będzie odpowiednio poinformowany ? stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski.

Kolejnym tematem spotkania były kwestie związane z działaniami podejmowanymi w ramach Wspólnej Polityki Rolnej, mające na celu ochronę klimatu i środowiska ? przede wszystkim wapnowanie kwaśnych gleb rolniczych.

W celu udokumentowania wspólnego stanowiska w sprawie korzyści środowiskowych i klimatycznych wynikających z systematycznego wapnowania kwaśnych gleb rolniczych, ministrowie rolnictwa podpisali Wspólne Oświadczenie Ministrów Rolnictwa państw bałtyckich, a dokument zostanie przekazany Komisji Europejskiej w celu uwzględnienia możliwości finansowania wapnowania w ramach Wspólnej Polityki Rolnej.

MRiRW