Dziki
fot. Fotolia

Chociaż póki co Stany Zjednoczone nie mają podstaw do tego, aby obawiać się wirusa afrykańskiego pomoru świń, problem dzików zaczyna być mocno odczuwalny, zwłaszcza w Teksasie.

Szacuje się, że w USA żyje około 5 milionów dzików, które rocznie wyrządzają około 2,5 miliarda szkód, stwarzając przy tym szereg zagrożeń zdrowotnych dla ludzi i przyrody na obszarach, które zamieszkują.

? Właściciele gruntów rolnych w całym Teksasie notorycznie widzą ślady dzików i ich szkody. Niestety, do tej pory nie mieliśmy dobrej metody zbierania informacji na temat miejsca, w którym dziki były widziane i jakie szkody wyrządzały ? powiedział dr Jim Cathey, z Texas A&M Natural Resources Institute (NRI) 

W tym celu powstała aplikacja, która umożliwia rolnikom określenie liczby dzików, które widzą na swoim obszarze. Dostępne są opcje raportowania szkód wyrządzonych przez dziki, gdzie świnie były widzące, ich liczba, płeć oraz wiek ? stary lub młody.

 Jest to pierwszy krok w celu zgromadzenia ogólnokrajowej bazy danych o uszkodzeniach dzików, tak aby możliwe było wprwadzenie bardziej kompleksowego planu zmniejszenia ich populacji. Dodatkowo aplikacja może być używana jak wskaźnik, czy konkretne wysiłki podjęte w celu kontroli populacji są skuteczne.

TPS