Ciągnik Steyr Konzept - Agritechnica 2019
fot. Steyr

Austriacka marka ciągników Steyr podczas trwających w Hanowerze targów Agritechnica 2019 wraz z siostrzaną firmą FPT Industrial zaprezentowała ciągnik Steyr Konzept. Ma on stanowić obszerne studium na temat przyszłości w konstrukcji ciągników i przedstawiać wizję ekologicznego, ale jednocześnie wydajnego i funkcjonalnego ciągnika koncepcyjnego. 

Sercem ciągnika Steyr Konzept jest modułowy elektryczny napęd hybrydowy, w skład którego wchodzi silnik spalinowy (4-cylindrowy silnik wysokoprężny firmy FPT), generator i szereg silników elektrycznych, które mogą być uruchamiane w zależności od zapotrzebowania i dostarczać energię tam, gdzie aktualnie jest potrzebna.

Ciągnik Steyr Konzept został zaprojektowany tak, zwiększyć możliwości w zakresie zastosowania i wykorzystania inteligentnych rozwiązań. Chodzi tutaj o nowoczesny układ zawieszenia i napęd na cztery koła, co znacznie poprawia komfort pracy operatora i zapewnia doskonałą wydajność maszyny zarówno na polu, jak i na drodze. Wpływa na to także nowa kabina koncepcyjna z obszerną przeszkloną powierzchnią i zintegrowanymi kamerami, która zapewnia doskonałą widoczność i zapewnia większe bezpieczeństwo.

W ciągniku elektrycznie napędzany układ hydrauliczny oraz dwukierunkowy WOM, którego prędkość może być regulowana w płynny sposób. Silnik elektryczny pozwala ładować ciągnik z gniazda elektrycznego i daje możliwość rekuperacji i magazynowania energii, np. podczas jazdy z górki. Dzięki zastosowaniu inteligentnego napędu na wszystkie koła, moc przenoszona jest w sposób optymalny i w zależności od potrzeby, zamontowane w piaście silniki elektryczne są zasilane energią z akumulatora lub generatora.

Poprzez użytkowanie wyłącznie silnika elektrycznego, ciągnik nie wytwarza podczas jazdy żadnych emisji – ani spalin ani hałasu, dzięki czemu może być z powodzeniem użytkowany w ekologicznie wrażliwych obszarach zarówno przy wykonywaniu prac komunalnych (np. na terenie zabudowanym, w pobliżu obszarów mieszkaniowych), jak i rolniczych (np. w stajniach lub szklarniach).

Jak poinformowała marka Steyr, ciągnik Steyr Konzept ma być odpowiedzią na wyzwania, które w przyszłości stoją przed rolnictwem i społeczeństwem.

Steyr