susza w kukurydzy
fot. Krzysztof Przepióra

Rok 2018 nie był łatwy dla europejskich rolników. Nie zabrakło państw, gdzie z powodu suszy bądź lokalnie występujących powodzi, wielu producentów rolnych odczuło znaczne spadki plonów i pogorszenie kondycji ekonomicznej gospodarstw.

Jak informuje Copa-Cogeca, ekstremalne warunki pogodowe, które wystąpiły w 2018 roku na terenie Europy wywarły znaczny wpływ na nastroje rolników, w efekcie czego europejski barometr nastrojów odnotował spadek o dwie jednostki.

Indeks zaufania Copa-Cogeca jest wskaźnikiem obliczanym dwa razy do roku na podstawie wyników krajowych badań przeprowadzanych na grupie ponad 8 000 rolników, a jego badanie opiera się na dwóch pytaniach odnoszących się do oceny obecnej i przyszłej sytuacji ekonomicznej gospodarstw rolnych.

Ekstremalne warunki pogodowe, które pojawiły się w minionym roku Europie, nie tylko wpłynęły na poziom zbiorów, ale także na ceny pasz, płynność finansową gospodarstw rolnych oraz jakość siewu ozimin.

Na niepokój rolników wpływają także takie aspekty jak ogólna niepewność na rynkach rolnych, budżet przyszłej Wspólnej Polityki Rolnej oraz brexit i jego konsekwencje ekonomiczne.

Copa-Cogeca