fot. Krzysztof Przepióra

Rolnicy, którzy mają już sporządzone i zatwierdzone przez wojewodę protokoły suszowe, będą niebawem mogli przystąpić do składania wniosków do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa celem uzyskania odpowiedniego odszkodowania ? poinformował podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki.

Wiceminister rolnictwa gościł ostatnio w Słupsku, gdzie wziął udział w spotkaniu z rolnikami, wójtami, przedstawicielami służb rolnych i Pomorskiej Izby Rolniczej oraz posłami Ziemi Słupskiej.

Komunikat o terminie składania wniosków ma zostać oficjalnie wystosowany na początku września, a początkowa kwota przeznaczona na wypłatę rekompensat wynieść ma 500 mln zł.

Na podstawie szacunków z początku sierpnia, okazało się, że występowanie suszy stwierdzono w 34 289 gospodarstwach rolnych, a wartość strat oszacowano na 1 mld 87 mln 955 tys. zł.

W dalszym ciągu trwają też prace komisji suszowych, a minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski poinformował, że wystąpił do Komisji Europejskiej o uruchomienie dla Polski specjalnej pomocy klęskowej.

Wypłata odszkodowań dla rolników, którzy ponieśli szkody w związku z suszą potrwa kilka miesięcy.

MRiRW