Jan Krzysztof Ardanowski spotkanie z komisarzem KE
fot. MRiRW

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski spotkał się w środę z komisarzem Unii Europejskiej ds. rolnictwa, Philem Hoganem.

Podczas spotkania omawiane były między innymi kwestie zawiązane z procesem kształtowania się nowej Komisji Europejskiej oraz pomocy rolnikom poszkodowanym z w wyniku występowania tegorocznej suszy.

Zgodnie z informacjami przekazanymi już jakiś czas temu przez resort rolnictwa, Phil Hogan potwierdził, że w związku z suszą wprowadzone zostaną odstępstwa od reguł Wspólnej Polityki Rolnej, polegające na wypłacie maksymalnej wysokości zaliczek na poczet dopłat bezpośrednich i płatności obszarowych w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

W rozmowie z unijnym komisarzem, minister Jan Krzysztof Ardanowski wyraził poważne obawy z powodu możliwych zakłóceń na rynkach rolnych w sytuacji przewidywanego brexitu. Polska szczególnie obawia się wprowadzenia ceł na mięso i przetwory drobiowe, które eksportuje na rynek brytyjski.

Dodatkowo poruszony został także temat wzmożonego napływu towarów rolnych z Ukrainy do Polski ? przede wszystkim mięsa drobiowego. W odpowiedzi Phil Hogan zapewnił, że podczas przeglądu umowy stowarzyszeniowej pomiędzy Unią Europejską, a Ukrainą zwróci uwagę na kwestie związane z napływem towarów z tego kraju.

Ostatnim z kluczowych tematów były obawy Polski związane z zawarciem porozumienia handlowego pomiędzy państwami Unii Europejskiej, a krajami Mercosur. Polska szczególnie obawia się, że żywność importowana z krajów Ameryki Południowej nie będzie spełniała wysokich europejskich norm produkcji.

Phil Hogan nie potwierdził obaw Polski, informując że umowa zawiera odpowiednie mechanizmy pozwalające zabezpieczyć rynki przez ewentualnymi kryzysami.

? Polska oczekuje na przedstawienie przez Komisję Europejską szczegółowych założeń instrumentów zabezpieczających ? stwierdził w odpowiedzi minister Ardanowski.

MRiRW