fot. Krzysztof Przepióra

Ostatnie lata były bardzo udane dla plantatorów buraków cukrowych. Niestety w tym roku, rolnicy na pewno nie uzyskają plonów, jakie udało im się zebrać chociażby przed rokiem.

W Polsce cały czas utrzymuje się susza, która negatywnie wpływa na kondycję roślin. Intensywne nasłonecznienie i wysoka temperatura występująca w ostatnich tygodniach, prowadzi do zahamowania wzrostu i wystąpienia stresu u roślin, ale również do uszkodzeń plantacji buraków cukrowych.

Szczególnie trudna sytuacja ma miejsce w zachodniej części Polski, gdzie w wielu plantacjach można zaobserwować tzw. efekt soczewkowy związany z oparzeniami powstałymi na silnego nasłonecznienia. Spora część liści ma żółto – brązowe przebarwienia o dużej powierzchni, które są oddzielone od zdrowej tkanki.

Kondycja plantacji jak na razie nie napawa optymizmem, zwłaszcza w kontekście zbliżającej się kampanii buraczanej 2018/19.

Wiele cukrowni rozpocznie ją już za około miesiąc, a patrząc na obecną sytuacje pogodową i stan upraw, osiągnięcie satysfakcjonujących plonów wydaje się być niemożliwe. Nadzieją dla plantatorów jest uzyskanie wysokiego poziomu polaryzacji, która mogłaby w pewnym stopniu zrekompensować obniżkę plonów.

Moja Rola