szarek komośnik
fot. Krajowa Spółka Cukrowa S.A

Szarek komośnik jest stosunkowo nowym w Polsce szkodnikiem, który wyrządza ogromne straty w plantacjach buraka cukrowego.

Dotychczas szarek komośnik pojawiał się na plantacjach zlokalizowanych we wschodniej części Polski. Tymczasem jak donosi Instytut Ochrony Roślin – Państwowy Instytut Badawczy doszło do przemieszczenia się szkodnika, który pojawił się na jednym z pół w Wielkopolsce.

Na plantacji w Winnej Górze (powiat średzki) oprócz kilku chrząszczy szarka komośnika, zaobserwowano również uszkodzenia młodych roślin buraka cukrowego. Nieoficjalnie mówi się również o obecności szkodnika również w okolicach Bydgoszczy (woj. kujawsko-pomorskie) oraz Gostynia (woj. wielkopolskie)

Chociaż nasilenie szarka komośnika w zachodniej części kraju jest o wiele mniejsze niż na wschodzie, jego liczebność w nadchodzących latach może znacząco wzrosnąć i sytuacja może się zmienić.

Szarek komośnik uszkadza liścienie i pierwsze liście właściwe, a jego ingerencja może powodować duże straty, a nawet zniszczenie całej plantacji.

Między innymi dlatego bardzo istotna jest odpowiednia profilaktyka i regularny monitoring pól. Szarek komośnik jest szkodnikiem, który powinien być zwalczany za pomocą środków chemicznych: Karate Zeon 050 CS (rejestracja stała), Proteus 110 OD oraz Cyperkill Max 500 EC (rejestracja czasowa).

IOR