technologia cyfrowego herbicydu
fot. Case IH

Niewykluczone, że już niebawem walka z chwastami zostanie zrewolucjonizowana przez technologię cyfrowego herbicydu XPower.

Opracowana przez szwajcarską firmę Zasso Group technologia jest obecnie testowana przez Case IH jako jedna z technik rolnictwa precyzyjnego i być może będzie odpowiedzią na potrzebę znalezienia bardziej zrównoważonych dla środowiska rozwiązań eliminacji chwastów.

System XPower przekształca energię mechaniczną w energię elektryczną, zastępując środki chwastobojcze elektronami wysokoenergetycznymi, które dostają się do wnętrza chwastów przez liście, a następnie przechodzą również przez ich korzenie prowadząc do zniszczenia chlorofilu.

Elektryczny system kontroli chwastów zamontowany na ciągniku posiada szerokość roboczą wynoszącą 1,2-3,0 m. Zespół kontaktujący się z chwastami tworzy wysokie napięcie za pomocą czujnika i/lub systemu prowadzenia opartego na kamerze XPower, sterowanego przez system ISObus ciągnika.

System jest podobno skuteczny zarówno w przypadku większych, jak i mniejszych chwastów oraz takich o skomplikowanych systemach korzeniowych.

? Technologia cyfrowego herbicydu jest co najmniej tak samo wydajna jak chemiczne środki chwastobójcze pod względem ich kontrolowania. Jest ona także bardziej wydajna, ekonomiczna, praktyczna i bezpieczna dla upraw niż mechaniczne odchwaszczanie ?  powiedział Maxime Rocaboy, menedżer ds. marketingu produktów Case IH.

Case IH