nawożenie azotem 1 marzec
fot. Fotolia

Na mocy obecnie obowiązujących przepisów, stosowanie nawozów azotowych możliwe jest wyłącznie w ściśle określonym terminie i przypada na okres od 1 marca do 31 października.

Według rolników możliwość rozpoczęcia wiosennego nawożenia jest mocno niekorzystne ze względu na coraz bardziej zauważalne zmiany klimatu.

Tegoroczna zima jest wyjątkowo ciepła i wiele wskazuje na to, że wiosenna wegetacja także rozpocznie się z odpowiednim wyprzedzeniem, co wymaga odpowiedniego działania związanego z zasileniem roślin nawozami azotowymi.

O uelastycznienie terminu stosowania nawozów azotowych postulował między innymi Stanisław Kacperczyk, prezes Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych na Forum Producentów Zbóż i Kukurydzy na targach Polagra Premiery 2020 w Poznaniu.

Rząd zobowiązał się pomóc rolnikom, zapowiadając złożenie stosownego wniosku do Komisji Europejskiej.

? Na początku przyszłego tygodnia resort rolnictwa będzie wnioskować do Komisji Europejskiej o jednorazowe odstępstwo dotyczące możliwości przyspieszenia o dwa tygodnie zastosowania nawozu azotowego w Polsce, w związku z obserwowanymi skutkami zmiany klimatu ? zapowiedział 17 stycznia podsekretarz stanu resortu rolnictwa, Ryszard Kamiński.

Źródło: www.pieczywopelnoziarniste.home.pl