Od 26 lipca 2018 roku w Polsce obowiązują założenia tzw. programu azotanowego, którego celem jest zmniejszenie zanieczyszczeń wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie ich dalszemu zanieczyszczeniu.
Aktualnie przeprowadzenie nawożenia nawozami naturalnymi, możliwe jest w następujących terminach:
– nawozy naturalne stałe:
* grunty orne: 1 marca – 31 października
* uprawy trwałe, trwałe użytki zielone i uprawy wieloletnie: 1 marca – 30 listopada
– nawozy azotowe mineralne i nawozy naturalne płynne:
– grunty orne: 1 marca – 20 października,
– grunty orne na terenie gmin objętych wykazem stanowiących załącznik nr 2 do Programu: 1 marca – 15 października
– grunty orne na terenie gmin objętych wykazem stanowiącym załącznik nr 3 do Programu: 1 marca – 25 października
– uprawy trwałe, uprawy wieloletnie, trwałe użytki zielone: 1 marca – 31 października
Istnieją jednak odstępstwa umożliwiające nawożenie do końca listopada, w przypadku pojawienia się niekorzystnych warunków pogodowych.
Do tego typu sytuacji doszło między innymi w zeszłym roku, kiedy w związku z obfitymi opadami deszczu oraz nadmiernego uwilgotnienia gleby, rolnicy nie byli w stanie dokonać zbiorów ziemniaków, buraków cukrowych i kukurydzy oraz przeprowadzić odpowiedniego nawożenia i dokonać zasiewów zbóż ozimych w optymalnym terminie.
Do niekorzystnych warunków pogodowych zaliczyć można także suszę rolniczą i inne zdarzenia pogodowe, takie jak np. deszcz nawalny, które najczęściej występują lokalnie.
Według Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w takich okolicznościach rolnik powinien samodzielnie ocenić, czy panujące warunki pogodowe dają możliwość dokonania jesiennego zbioru i zastosowania nawożenia, jednak nie później niż do końca listopada.
Resort dodaje również, że w przypadku wystąpienia zwyczajowo panujących warunków pogodowych jesienią, należy zakończyć prace związane z nawożeniem w terminie określonym w programie azotanowym.
MRiRW