fot. Geoprospectors

System Topsoil Mapper znany jest już od pewnego czasu, a swoją premie miał podczas targów rolniczych Agritechnica w Hanowerze w 2015 roku. Ideą techniki jest monitoring stanu gleby przesyłanie danych do zautomatyzowanego systemu sterowania maszyn za pomocą systemu ISOBUS.

Od czasu premiery Topsoil Mapper minęło już prawie trzy lata, a firmą, która wprowadziła już to rozwiązanie do swojej oferty jest Case IH. W międzyczasie amerykański koncern wraz z twórcą systemu – Geoprospectors GmbH wciąż intensywnie pracują nad rozwojem swoje inicjatywy.

Czujnik zaprojektowany przez Geoprospectors GmbH jest w stanie bez najmniejszych problemów odczytać parametry gleby i przesłać je do komputera maszyny uprawowej, która może wówczas kontrolować głębokość prowadzenia narzędzia. Z myślą o tym, czujnik Topsoil Mapper zainstalowany jest w przedniej części ciągnika. Pomiary, która zostaną zebrane przez czujnik, są momentalnie przekształcane, a następnie wysyłane  do komputera roboczego maszyny za pośrednictwem systemu ISOBUS.

Współpraca Geoprospectors GmbH i Case IH sprawiła, amerykański koncern może zaoferować pierwszy na świecie całkowicie zintegrowane z systemem ISOBUS rozwiązanie służące do uprawy gleby.

Praca systemu Topsoil Mapper rozpoczyna się po podłączeniu czujnika do przedniego złącza ISOBUS oraz komputera roboczego sprzętu uprawowego do tylnego złącza ISOBUS ciągnika. Operator ma wówczas do wyboru jeden z kilku programów sterowania – dostępne są programy standardowe do płytkiej i głębokiej uprawy gleby oraz do pogłębiania.

Uniwersalność systemu sprawia, że może być on wykorzystywany przy uprawie pod wszystkie rodzaje roślin, na każdej glebie oraz we wszystkich warunkach pogodowych.

Nowe rozwiązanie pojawiło się już na rynku w Austrii, Belgii, Bułgarii, Francji, Niemczech, Węgrzech, Mołdawii, Holandii, Polsce, Rumunii, Szwajcarii i Ukrainie.

Źródło: Case IH