bydło limousine
fot. Fotolia

Minister rolnictwa i rozwoju wsi, Jan Krzysztof Ardanowski odbył dziś rozmowę telefoniczną z Vytenisem Andriukaitisem ? komisarzem Unii Europejskiej ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności.

Kluczowymi tematami rozmowy było realizowanie przez Polskę zaleceń Komisji Europejskiej po przeprowadzonym w Polsce w dniach 4-8 lutego audycie oraz osiągnięcie porozumienia z Czechami w celu wycofania obowiązkowych kontroli polskiej wołowiny.

Resort rolnictwa informuje, że Polska podzieliła zalecenia KE na dwie grupy: działania do szybkiego wprowadzenia oraz działania wymagające zmian ustawowych.

Do działań, które realizowane są na bieżąco zaliczane są kontrole w ubojniach bydła, które dotychczas wykazały jedynie drobne uchybienia, które są na bieżąco usuwane. Ponadto uruchomiono dostęp dla inspektorów weterynaryjnych do rejestru zwierząt online i wprowadzono elektroniczne wersje dzienników przed i poubojowych.

Docelowo zmianie ma ulec ustawa o Inspekcji Weterynaryjnej, tak aby kontroli dokonywali wyłącznie urzędowi lekarze weterynarii ? nastąpi to jednak w dłuższym wymiarze czasowym.

Podczas spotkania poruszono także działań Czech w zakresie kontroli polskiej wołowiny, które według Komisji Europejskiej mają nieproporcjonalny wymiar.

Vytenis Andriukaitis poinformował, że prowadzi rozmowy z Czechami w celu wyjaśnienie sytuacji i zaproponował zorganizowanie trójstronnego spotkania Polska ? Czechy – Komisja w dniu 18 marca 2019 r. na marginesie Rady ds. Rolnictwa i Rybołówstwa.

MRiRW