prosię
fot. Fotolia

57-letni mieszkaniec gminy Pisz (województwo warmińsko-mazurskie) może najbliższe trzy lata spędzić w więzieniu, po tym jak postanowił sprzedać prosięta, które nie zostały wcześniej zarejestrowane i nie posiadały wymaganych świadectw zdrowia ? donosi komenda powiatowa policji w Piszu.

Funkcjonariusze komendy powiatowej policji w Piszu otrzymali informację od Powiatowego Lekarza Weterynarii, że jeden z rolników zdecydował się na sprzedaż prosiąt bez wymaganych prawem świadectw zdrowia oraz rejestracji zwierząt.

57-letni rolnik zdecydował się na sprzedaż 9 prosiąt na targowisku nieznanemu mu mężczyźnie, zdając sobie sprawę z przepisów wynikających z zagrożenia afrykańskim pomorem świń.

W rozmowie z policją, mężczyzna wyznał, że nie zdecydował się na kolczykowanie oraz rejestrację zwierząt, ponieważ  zależało mu na likwidacji stada.

Rolnik nie wywiązał się zatem z konieczności uzyskania świadectwa zdrowia dla zwierząt, które zostałyby wystawione przez lekarza weterynarii nie wcześniej niż 24 godziny przed przemieszczeniem świń na podstawie badania klinicznego. Ponadto zwierzęta nie były  zarejestrowane w Centralnej Bazie Danych systemu Identyfikacji Rejestru Zwierząt

Rygorystyczne przepisy w kwestii uzyskania przed zwierząt świadectw zdrowia i ich rejestracji wynikają między innymi z zagrożenia wirusem afrykańskiego pomoru świń.

Policja